Podczas budowy domu trzeba pamiętać jak duże znaczenie ma właściwy system kominowy. W znaczący sposób wpływa on na komfort cieplny, ale i na bezpieczeństwo. Dziś przedstawimy Wam trendy w systemach kominowych. Doradzimy też jak wybrać najlepszy.
System kominowy – jakość, trwałość i niezawodność
System kominowy powinien być trwały, odporny na uszkodzenia, ale też na wysoką temperaturę. Systemy kominowe możemy podzielić na kominy wolnostojące oraz wbudowane. Te pierwsze najczęściej wykonane są z prefabrykowanych kształtek, natomiast komin wbudowany można wykonać z cegły, choć coraz częściej wykorzystuje się do tego celu stal szlachetną. Zwróćcie uwagę na wybór systemu. Dostępne są jednowarstwowe, gdzie ściana przewodu jest jednorodna, ale i wielowarstwowe, czyli takie, gdzie ściany składają się z kilku warstw – są to choćby kominy betonowe z izolacją termiczną i wewnętrzną okładziną, która wykazuje odporność na spalanie. Trendem w systemach są również systemy współosiowe. W tym przypadku przewód wewnętrzny odprowadza spaliny, natomiast zewnętrzny dostarcza powietrze niezbędne do spalania. Nie bez znaczenia są też spalinowe rury. Można zdecydować się na spalinowe rury 1,5 mm. W przypadku gdy ogrzewacie dom np. węglem, musicie wiedzieć, że temperatura spalania może wynosić nawet 300 stopni Celsjusza. Z tego powodu rury muszą być żaroodporne. Bardzo dobrze sprawdzą się spalinowe rury 2 mm.
Funkcje systemów kominowych
Systemy kominowe mogą być dymowe. Tego typu modele przeznaczone są do kotłów opalanych paliwem stałym. Występują też kominy spalinowe, które sprawdzą się do kotłów na paliwa płynne czy gazowe. Można zdecydować się na modele w wariancie mokrym lub suchym. W wariancie mokrym temperatura spalin oscyluje na poziomie od 40 do 160 stopni Celsjusza, natomiast w trybie suchym przekracza 160 stopni Celsjusza. Dostępne są też kominy wentylacyjne, które służą do wymiany powietrza w systemach wentylacji. Kominy mogą pracować w nadciśnieniu, co oznacza, że ciśnienie wewnątrz komina jest wyższe niż ciśnienie atmosferyczne, natomiast kominy pracujące w podciśnieniu, to modele, w których ciśnienie wewnątrz komina jest niższe od zewnętrznego. Jak więc widzicie trendy w systemach kominowych są naprawdę różne. Tutaj należy pamiętać o bezpieczeństwie oraz jakości.